Jak nevzdat svá novoroční předsevzetí a cestu za lepším Já
Představte si, že s nadšením začínáte nový rok plný odhodlání, ale během dvou týdnů všechna předsevzetí mizí jako pára nad hrncem. Stalo se vám to už někdy? Nejste v tom sama – většina lidí vzdá své předsevzetí do 14 dnů od Nového roku. Co ale udělat jinak, aby to tentokrát vyšlo? Nebuďte jednou z nich a využijte tyto tipy k upevnění svých nových, lepších návyků.
Pokud jste si letos slíbila, že se začnete lépe starat o svou pleť, tělo i mysl, zkuste tyto jednoduché rady, které vám pomohou svá předsevzetí splnit.
Péče o pleť
TIP č. 1: Nenechávejte večerní rutinu na poslední chvíle před spaním. Když už jsme unavené a chystáme se do postele, může se odličování a péče smrsknout na rychlé minimum. Dopřeje si dostatek času, abyste mohla svou pleť ošetřit důležitějšími kroky.
TIP č. 2: Naplánujte si pravidelné dny pro speciální péči, jako jsou masky, peelingy nebo masáže. Například: ve středu si udělejte peeling, v sobotu detoxikační masku a v pondělí večer pleťovou masáž a vyživující masku. Pokud jste ze začátku zapomínala, nastavte si upomínky do telefonu – pomůže to vytvořit návyk.
Tělo
Pohyb je jednou z nejprospěšnějších aktivit pro naše zdraví, psychiku i vzhled. Například studie publikovaná v medicínském časopise The Lancet zjistila, že pravidelná fyzická aktivita snižuje riziko deprese až o 30 % a výrazně zlepšuje kvalitu spánku. Vědecké studie opakovaně potvrzují, jak klíčový je pro spokojený a zdravý život. Pokud chcete začít s pravidelným pohybem, naplánujte si konkrétní dny a čas.
Například: Pokud si do kalendáře napíšete, že každé úterý v 17 hodin máte lekci jógy, budete to brát jako pevný termín. Naopak, pokud si řeknete „Až budu mít čas, zacvičím si,“ pravděpodobně se k tomu nedostanete.
Strava
Nejjednodušší cesta ke zdravějšímu stravování je vybírat skutečné, čerstvé potraviny a omezit vysoce průmyslově zpracované produkty. Například si můžete zvolit vejce s žitným chlebem namísto slazených cereálií nebo si k obědovému salátu přidat grilované kuřecí maso a avokádo, odpolední chutě zaženete hrstí oříšků. Pomůže, pokud se zamyslíte nad tím, jak je daná potravina nebo jídlo na talíři výživné. Obsahuje vitamíny, bílkoviny, vlákninu nebo zdravé tuky? Je na talíři vyvážená kombinace? Nemusíte znát detaily složení, stačí si položit otázku, zda má tělo z jídla co čerpat, nebo je to jen prázdná energie.
Mysl
Svou mluvou k sobě utváříme samu sebe.
Zamyslete se, jak k sobě ve své hlavě mluvíte. Jaké myšlenky o sobě máte? Naše vnitřní dialogy utvářejí náš pocit vlastní hodnoty. Pokud si zvyknete mluvit k sobě laskavě a podporujícím způsobem, pomůžete si nejen ke zvýšení sebevědomí, ale i k celkově lepšímu pocitu. Neurologické studie naznačují, že pozitivní sebehodnocení může přetvářet naše myšlenkové vzorce.
Zkuste to – každý den si řekněte něco hezkého o sobě nebo si napište, co se vám podařilo. Například si můžete říct: „Jsem vděčná za to, jak jsem dnes zvládla obtížnou situaci,“ nebo „Jsem pyšná na to, že jsem byla k sobě laskavá.“ Pokud chcete začít s deníkem vděčnosti, zkuste si každý večer poznamenat tři věci, za které jste ten den vděčná – třeba milý úsměv od kolegy, příjemnou procházku nebo čas na oblíbenou knihu. Uděláte tak krok k lepšímu vztahu k sobě i ke spokojenějšímu životu.